12.2 C
Warszawa
wtorek, 8 września, 2020
Strona główna aktualności Ubezpieczenie kredytu gotówkowego - konieczność czy zbędny wydatek?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – konieczność czy zbędny wydatek?

Kredyty gotówkowe cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ dodatkowy zastrzyk gotówki okazuje się w wielu życiowych sytuacjach niezwykle przydatny. Banki udzielając kredytów gotówkowych oferują przy okazji możliwość ubezpieczenia takiego kredytu, które czasem jest obowiązkowe a czasem dobrowolne. Pomimo tego, iż czasem zawarcie umowy ubezpieczenia nie jest konieczne, to jednak banki zachęcają kredytobiorców do ubezpieczenia zaciągniętego zobowiązania oferując niższą prowizję lub oprocentowanie. Czy takie ubezpieczenie jest w ogóle opłacalne i konieczne? Czy warto korzystać z promocji oferowanych przez banki i czy wcześniejsza spłata kredytu uprawnia do zwrotu części poniesionych kosztów?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego to dla banku nic innego jak zabezpieczenie kredytu, który został udzielony wnioskodawcy. Co jednak obejmuje takie ubezpieczenie? W większości przypadków ryzyko utraty zdrowia, pracy lub też śmierci kredytobiorcy. Warto również wiedzieć o tym, iż niektóre banki wymagają tylko i wyłącznie ubezpieczenia kredytu, natomiast inne dają kredytobiorcy dwie możliwości. Jakie? Albo ubezpieczenie kredytu, albo znalezienie osoby (poręczyciel), która w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów spłaci zobowiązanie za kredytobiorcę.

Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest w ogóle potrzebne?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest w ogóle potrzebne, ponieważ rodzi ono za sobą dodatkowy koszt, który należy ponieść. Jeśli ubezpieczenie nie jest wymagane przez bank to oczywiście decyzja jest prosta, ponieważ nie trzeba zawierać dodatkowej umowy choć można mając pewność, iż sytuacja majątkowa może w najbliższym czasie ulec pogorszeniu. Inaczej wygląda sytuacja, gdy bank wymaga takiego zabezpieczenia kredytu, wtedy konieczne staje się wybranie najkorzystniejszej oferty. Czy można jednak w jakiś sposób zaoszczędzić pieniądze? Posiadając ważną polisę na życie można wykorzystać ją jako zabezpieczenie spłaty kredytu o ile oczywiście bank wyrazi na to zgodę.

Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU)
Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia kredytu należy bardzo dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia a zwłaszcza z częścią poświęconą wyłączeniom. W przypadku śmierci kredytobiorcy jedynie ubezpieczenie na życie pokryje całość zaciągniętego zobowiązania, dlatego też warto mieć to na uwadze. Warto również wiedzieć o tym, iż posiadając taką polisę w przypadku ciężkiej choroby ubezpieczyciel spłaci jedynie część kredytu, jednak należy mieć świadomość tego, iż lista chorób objętych ochroną ubezpieczeniową nie jest niestety zbyt długa. Z tego też względu należy bardzo dokładnie zapoznać się z treścią OWU, aby w razie pojawienia się jakichś problemów nie być niemile zaskoczonym.

Promocyjne warunki
Niektóre banki wprowadzają co pewien czas różnego rodzaju promocje oferując kredytobiorcom korzystniejsze warunki kredytowe, ale tylko wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia kredytu. Przed podjęciem decyzji należy jednak sprawdzić, czy będzie to w ogóle opłacalne. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, kiedy to faktycznie oprocentowanie jest relatywnie niskie a prowizja zerowa, jednak kosz ubezpieczenia okazuje się być dosyć wysoki, przez co taka oferta wcale nie jest korzystna.

Wcześniejsza spłata a ubezpieczenie
Umowa kredytowa zawierana jest na z góry określony czas i podobnie wygląda sytuacja z ubezpieczeniem takiego kredytu, ponieważ jest ono płatne z góry za cały okres kredytowy. Zdarzają się jednak czasem sytuacje, kiedy kredytobiorca decyduje się na wcześniejsza spłatę zobowiązania i warto wiedzieć o tym, iż ma wtedy prawo ubiegać się o zwrot zapłaconych składek ubezpieczeniowych za okres ubezpieczenia, który nie został wykorzystany.

Popularne

Jak wybrać mieszkanie?

Dla wielu z nas wybór nieruchomości, w jaką zainwestujemy jest jedną z najważniejszych decyzji życiowych. Tym bardziej, że dom, czy mieszkanie pozostanie...

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – konieczność czy zbędny wydatek?

Kredyty gotówkowe cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ dodatkowy zastrzyk gotówki okazuje się w wielu życiowych sytuacjach niezwykle przydatny. Banki udzielając kredytów...

Samochód w leasing– sprawdzamy, komu opłaca się takie rozwiązanie

Leasing to coraz bardziej popularna w Polsce forma zaopatrzenia się w samochód. Firmy oferujące takie usługi przeżywają złoty czas. Nie bez powodu....

Zmywarka na kredyt

Jak każdy facet, jestem na bakier z pracami domowymi. Prasowanie, pranie, sprzątanie to nie są moje ulubione zajęcia. Nauczyłem się dbać o...